Taniec brzucha: jak zacząć i dla kogo…? List czytelniczki.

Kochana Karolinko, 

Od dłuższego czasu moim wielkim marzeniem jest nauczyć się tańczyć taniec brzucha. Powiedz mi proszę, co mogę zrobić, jak i gdzie zacząć? I czy przypadkiem nie jest już za późno dla mnie? Mam 40 lat, ale bardzo chciałabym spróbować… 

W tym tygodniu postanowiłam podzielić się z Wami mailam, którego dostałam od Magdy 2 dni temu (Madzia oczywiście zgodziła się na umieszczenie treści jej listu na moim blogu, za co bardzo jej dziękuję). Być może niektóre z Was ,bądź niektórzy, (dla wielu osób w Polsce wydaje się to zaskakujące, że taniec orientalny jest przeznaczony również dla mężczyzn- ja osobiście sama uwielbiam się u nich uczyć  i szkolić na warsztatach) sami zadawaliście sobie podobne pytania.

Jak zacząć trenować taniec brzucha?

Jeśli czytasz ten artykuł zapewne doskonale wiesz, jakie korzyści może przynieść Ci taniec orientalny i jaki jest wyjątkowy (więcej na ten temat znajdziesz w: Taniec brzucha- dlaczego warto). Być może jednak zastanawiasz, się czy na pewno jest dla Ciebie, czy sobie poradzisz, czy musisz posiadać jakieś specjalne predyspozycje, wyglądać w określony sposób czy też mieć worek pieniędzy na treningi.

Wiek…

Wiele osób pyta mnie, w jakim wieku można trenować taniec orientalny i czy istnieje pewna granica, w której nie wypada tego robić. Absolutnie nie ma takiej granicy wiekowej! Taniec orientalny nadaje się dla osób w każdym wieku: trenują zarówno malutkie dzieci (co w Polsce nie jest jeszcze tak popularne, ale wystarczy spojrzeć niedaleko- na Ukrainę), jak i osoby po 70 roku życia. Wiek w tym tańcu nie jest żadnym ograniczeniem. Żeby zmotywować dojrzalsze osoby, powiem Wam, że coraz częściej na największych festiwalach organizowane są kategorie konkursowe dla starszych tancerek (nie musisz mieć dwudziestu lat, żeby zostać orientalną divą). Dodatkowo w tym tańcu bardzo ważne są emocje- a przecież doświadczenie zdobywamy z wiekiem – to może wspaniale przełożyć się na Wasze rozumienie tekstu i pokazy sceniczne.

Wygląd… 

Jeśli obejrzycie sobie filmy na youtubie z tancerkami orientalnymi, zauważycie, że nie ma jednoznacznego kanonu, jak powinno się wyglądać. Zwróćcie uwagę, że zarówno okrąglejsze kobiety, jak i te bardzo szczupłe profesjonalnie zajmują się tańcem brzucha. Twój wygląd zewnętrzny nie ma więc najmniejszego znaczenia…aczkolwiek- prawdą jest, iż z odrobiną „tłuszczyku” na brzuchu tańczy się łatwiej. Z własnego doświadczenia powiem Wam, że mniejsze biodra (takie jak moje) bywają „trudniejsze we współpracy” i czasem muszę poświęcić więcej czasu na wyeksponowanie jakiegoś ruchu- który przy większych krągłościach wyglądałby od razu lepiej. Nie jest to jednak żadną przeszkodą i wszystko zależy tylko wyłącznie od ciężkiej pracy nad techniką. W moim przypadku pomógł trening powiększający mięśnie pośladków (jeżeli jesteście ciekawi, napiszę na ten temat osobny artykuł i podzielę się z Wami moimi sposobami na wzmocnienie, powiększenie i zaokrąglenie tej partii naszego ciała).

Budżet…

Żeby zacząć tańczyć bellydance, nie musisz mieć wcale milionów na koncie. Strojem treningowym mogą być zwykłe legginsy, chusta na biodra lub jakiś szalik- coś, co pomoże Ci lepiej widzieć ruchy ciała i koszulka. Uczymy  się tańczyć  boso lub w skarpetkach-  więc  nie potrzebujesz też specjalnego obuwia.

Gdzie zacząć?

Zajęcia z tańca brzucha pojawiają się coraz częściej w szkołach tańca- chociaż zdecydowanie łatwiej zapisać się na takie lekcje w większym mieście. Pamiętajcie, że Wasz instruktor to powinna być osoba, która zna się, na tym co robi – potrafi przekazać Wam nie tylko ruchy i kroki taneczne, ale zna się na historii tańca i jego pochodzeniu. Łatwo odkryjecie czy macie do czynienia z profesjonalistą – pasjonatem. Ważne: zwracajcie uwagę, iż dobry instruktor również nieustannie się szkoli i polepsza swoje umiejętności. Tancerz, który nie bywa na festiwalach i nie występuje solowo, moim zdaniem, nie będzie Was w stanie wiele nauczyć.

Zdaję sobie sprawę, że wiele z Was nie ma dostpęu do szkół tańca, które w swojej ofercie mają taniec orientalny. Jeśli bylibyście zainteresowani, mogłabym pomyśleć o nowej serii na youtubie- poświęconej nauce podstawowych kroków bellydance. Piszcie proszę, czy coś takiego byłoby dla Was ciekawe i potrzebne!

Buziaki :*

Wasza Hadija

 

 

Dodaj komentarz